FSP Ledardagar 2017 – detaljprogrammet

fsp_led17VÄLKOMMEN TILL FSP LEDARDAGAR*!

Ledardagarna är till för dig som på sätt eller annat står i en ledaruppgift i en pingstförsamling i Svenskfinland. Om du är pastor, äldste, styrelsemedlem, barnledare, ungdomsledare, smågruppsledare, lovsångsledare, teamledare eller någon annan form av ledare/ansvarsbärare i församlingen, så är dessa dagar alltså till för att uppmuntra och utrusta just dig.

Vi tror det blir dagar fyllda med intressant innehåll som kommer att hjälpa dig i den viktiga uppgift du står i som ledare och ansvarsbärare. Under sessionerna kommer det också att ges rum för frågor och samtal.

Temat för dagarna är Att leda sig själv och andra. Vi kommer att tala om allt från vårt personliga andliga liv till att leda andra i team, smågrupper och församlingar. Dessa dagar kommer att ge dig verktyg du kan ta med dig hem och använda för att fortsätta i ditt viktiga arbete att bygga Guds församling.

Vi lever på många sätt i väldigt spännande och omvälvande tider och därför tror vi att det verkligen är viktigt och avgörande för oss alla att vi står tillsammans.

Vi är mycket glada att i år få ha två mycket duktiga talare och församlingsbyggare med oss, nämligen Niklas Piensoho från Filadelfia i Stockholm samt Andreas Frankner, missionär och församlingsplanterare från St. Petersburg. Niklas och Andreas kommer att dela med sig av sina erfarenheter av att leda sig själv och andra.

Skrivet av Stefan Sigfrids, nationell ledare (FSP)

Programmet

FREDAG

12:00 Lunch
13:00 FSPM – Att leda församlingens mission
Ledare: Gabriel Grönroos
Inlägg om Europamission av Niklas Piensoho
14:30 Kaffe

15:00 Pingst – Nutid och Framtid.nipien_200
Stefan Sigfrids samt korta inlägg från olika församlingar
17:30 Middag

19:00 Pingst – Nutid och Framtid forts.

Samtal och workshop

LÖRDAG

09:00 Morgonsamling
09:30 Att leda sig själv
Talare: Niklas Piensoho
12:00 Lunch

anfran_200
13:00 Att leda smågrupper, att bygga team och hur starta från noll

Talare: Anders Olin & Andreas Frankner
14:30 Kaffe

15:00 Att leda andra, att bygga team och att skapa delaktighet
Talare: Andreas Frankner

*FSP står för Finlands svenska Pingst, inkluderande alla 28 församlingar i nätverket.
FSP är också förkortning av samfundet med samma namn – till vilket inte alla församlingar hör – men som kommer att vara ett av samtalsämnen under dagarna. Av förekommen anledning.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: