Vad är sanning? Är religion farlig? Varför lita på Bibeln?

apolo_wee_jbst_30020-22 januari 2017 ordnas i Jakobstad en temahelg kring apologetik (ordet har sitt ursprung i grekiskans apologia och betyder ‘motiverat försvar’). Det är ett arrangemang som svenskspråkiga och finskspråkiga församlingar i Jakobstad står bakom tillsammans med Kristliga folkhögskolan i Nykarleby (Kredu) och OCCA (Oxford Centre for Christian Apologetics). Föreläsningsspråket är engelska, men talen simultantolkas till svenska och finska. Under helgen ska man diskutera bl.a. följande: Vad är sanning? Är religion farlig? Varför lita på Bibeln? Varför lidande? Har vetenskapen dödat Gud?

Patrik Hellström, pastor i pingstkyrkan Elim i Jakobstad, menar att det blir en helg som utrustar oss (i församlingarna) att bli bättre kommunikatörer i vår samtid.

Här nedan  hittar du info hämtat från facebooksidan för eventet:
https://www.facebook.com/events/519964611539869/

PROGRAM
Fredag 20.1.17 kl 19 Kvällssamling: Evangelisation och apologetik i samtalsform (Simon)
Lördag 21.1.17
kl 9.15 Har vetenskapen dödat Gud? (Simon)
Kl 11 Varför lita på Bibeln? (Simon)
Kl 14 Uppstod Jesus verkligen från de döda? (Simon)
Kl 15 Är religion någonting farligt? – Kristendomen bland andra religioner (Mari)
Kl 17 Varför lidande? (Mari)
Kl 19 Kvällssamling: Tolerans/intolerans (Mari)
Söndag 22.1.17
kl 8.45 Vad är sanning? (Mari)
Kl 11 Ekumenisk gudstjänst i Schaumansalen. Predikan: Simon Edwards
Kl 18 Öppen kvällssamling

OM FÖRELÄSARNA:
Simon Edwards är australiensare, med universitetsstudier i juridik, ekonomi och pedagogik i botten. Han har slutfört doktorsstudier i teologi vid universitetet i Oxford.

Mari Ovsepyan är en rysk-armenisk psykolingvistiker som har anknytning till OCCA.
Hennes speciella passion är att nå idé-skapare inom akademi och konst.

Mer info om OCCA hittas på www.theocca.org

PRIS OCH ANMÄLNINGAR:
Priset för seminarieveckoslutet är 50€. I samband med anmälningen kan man anmäla sitt intresse för kaffe och mat. Anmälningar görs enbart via www.kredu.fi/kursanmalan, och bör göras omgående!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.