Elim, Kvevlax, välkomnas till Pingstkyrkan i Finland

Elimförsamlingen i Kvevlax bildade samfundsförsamling i maj 2022 och skickade sedan in ansökan om medlemskap i Pingstkyrkan i Finland (Suomen Helluntaikirkko). Den 5 oktober beslöt Pingstkyrkans styrelse att godkänna församlingens medlemsansökan. Tidigare har Elim Jakobstad, Sion Vasa, Filadelfia Närpes, Betesda Raseborg, Sibbo Betania och Vålax pingstförsamling anslutit sig till samfundet. Därmed har nu sju av tjugosex församlingar i det finlandssvenska nätverket FSP anslutit sig till det nationella, tvåspråkiga pingstsamfundet. Deras sammanlagda medlemsantal motsvarar ungefär hälften av alla medlemmarna i FSP.

Elimförsamlingen var under coronanedstängningen aktiv med att publicera gudstjänster på Youtube. Nu när det går att samlas igen har församlingen gjort som många mindre församlingar – nämligen slutat banda och publicera via nätet. Men här är en videobandad gudstjänst från februari 2022. Predikan av församlingens pastor Magnus Mikander.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: