Under den senaste tiden har flera finlandssvenska pingstförsamlingarna anställt ny pastor. Nu har turen kommit till Elimförsamlingen i Kvevlax. Församlingen behövde söka ny pastor efter att Magnus Mikander, som tjänat församlingen i 12 år, avslutade sin tjänst i början av hösten.
Församlingen har också nyligen genomgått en organisationsförändring då man bildat samfundsförsamling inom Pingstkyrkan i Finland. Från 1.1.2024 har man helt övergått till att verka inom ramen för den församlingen. Den gamla föreningen har lagts i ”malpåse” i väntan på att de juridiska processerna för överföringen av föreningens egendom till samfundsförsamlingen ska slutföras. Därmed har Elimförsamlingen blivit den församling inom FSP som kommit längst i organisationsförnyelsen. Sju andra församlingar har också bildat samfundsförsamling, men är i lite olika fas när det gäller överföring av egendom och avslutande av förening.

En av de personer som aktivt medverkat till den här förändringsprocessen är Susann Granlund, som från september 2023 fungerat som församlingens styrelseordförande. Hon blev också välsignad till äldste i september 2024.
Nu har församlingen beslutat att anställa henne som pastor och föreståndare fr.o.m. 1.12.2024. Den officiella installationen sker i början av januari.
Hon har alltså varit aktiv i församlingen i flera år, men att hon nu blir pastor var inte något hon planerat. Hon beskrev vägen till det här beslutet såhär: ”Pastorskallelsen har dock kommit som en total överraskning för mig och nåt jag inte insett förrän jag blev utmattad i mitt överskötarjobb och började fråga Gud vad Han riktigt vill i mitt liv. När jag ser tillbaka ser jag förberedelserna Gud har gjort i mitt liv under en längre period, men själv har jag varit helt omedveten om Guds plan.”
Därmed torde hon vara den sjätte personen som anställts i församlingarna som pastor inom det senaste året. Pastorskollegiet inom FSP har förnyats och föryngrats i snabb takt och skapar ny dynamik i samarbetet. Det här innebär nya medlemmar i FSP Föreståndarråd och nya ansikten också i relation till kollegerna inom Pingstkyrkan i Finland, svenska Pingst och det internationella nätverket. För dem, som tidigare varit bekymrade över anställningsläget i församlingarna, måste det här vara en rentav överraskande positiv utveckling.
